Gmina Płaska

Przejdź do głównej treśći
  • PL-BY-UA 2014-2020
  • Funded by the European Union

Czcionka

Wysoki kontrast

Spływ kajakowy Czarną Hańczą i Kanałem Augustowskim

Czarna Hańcza jest uznawana za najpiękniejszą rzekę Podlasia. Jej wody płyną swoim niezmąconym nurtem wśród pachnących lasów, malowniczych wzgórz oraz dolin. Rzeka stanowi kolebkę życia dla wielu fascynujących roślin, licznych gatunków ryb oraz ptactwa skupionego wokół połyskujących wód. To prawdziwy raj dla kajakarzy. Spływ Czarną Hańczą może przybrać charakter jednodniowej przygody, może także zamienić się w tygodniową, pełną emocji przeprawę przez dzikie ostępy puszczy i pełen uroku zabytkowy Kanał Augustowski. 

Rzeka bierze swoje źródła na podmokłych terenach wśród wzniesień północnej Suwalszczyzny. Wypływając z jeziora Hańcza, przepływa przez majestatyczny wąwóz Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Dalej Czarna Hańcza spokojnie meandruje poprzez dolinę „Gaciska” powstałą w miejscu jej wcześniejszego koryta, by wreszcie dotrzeć do Suwałk. Po opuszczeniu miasta wpływa na obszary Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej.

Tuż za jeziorem Wigry znajduje się początek jednego z najsłynniejszych polskich nizinnych szlaków kajakowych. Czarna Hańcza płynie tam swoim leniwym nurtem pośród rozlewisk i podmokłych łąk, by następnie przyspieszyć wpływając na tereny dzikiej Puszczy Augustowskiej. Na tym odcinku trasy rządzi niezmącona ludzką ręką, pełna mocy i uroku natura. Mijając wieś Rygol mamy szansę wpłynąć na wyjątkowo urokliwy szlak Kanału Augustowskiego. Przemierzających leśny odcinek kanału czeka śluzowanie na śluzie w Sosnówku, a następnie w Mikaszówce. Niedaleko tamtejszej śluzy mieści się zabytkowy drewniany Kościół św. Marii Magdalenypochodzący z początku XX wieku.W Mikaszówce tuż za śluzą znajdują się także dwa godne polecenia punkty gastronomiczne słynące z regionalnych przysmaków. Ponadto podróżujący mają szansę zaopatrzyć się w tamtejszych sklepach w niezbędne do dalszej trasy artykuły.

Kolejnym ważnym punktem tego odcinka szlaku kajakowego jest przepiękne Jezioro Mikaszewo. Jezioro jest częściowo zatorfione i zarośnięte, co nadaje mu uroku nieposkromnionej dzikości. Dodatkową atrakcją dla oczu zwiedzających jest gęstwina leśna rozciągająca się wzdłuż północnej linii brzegu jeziora.

Następnie przepływamy przez Śluzę Perkuć położoną w pachnącym sosną i świerkiem rezerwacie o tej samej nazwie, który od 2000 roku zaliczany jest do obszarów specjalnej ochrony dziko żyjących ptaków. Płynąc dalej, docieramy do Jeziora Krzywe, gdzie znajduje się słynny Mostek Dowgirda. Dowgird to bohater polskiego serialu spod znaku płaszcza i szpady zatytułowanego „Czarne chmury”. Krzysztof Dowgird, polski szlachcic, wraz ze swoim kompanem Kacprem skrywa się przed rajtarami pod niepozornym mostkiem w Puszczy Augustowskiej. Mostek ten już na zawsze pozostanie w pamięci fanów serialu.

Dalsza trasa wiedzie nas do Śluzy Paniewo. Ta położona na 61 km imponująca budowla hydrologiczna z uwagi na duże obniżenie terenu jako jedyna śluza w Europie posiada dwie sprzężone ze sobą komory. Całkowita długość śluzy wynosi 88 m, a jej szerokość to 5,95 m. Czas śluzowania wynosi 30 minut, a przebycie drogi gwarantuje ogrom niezapomnianych wrażeń. Obok kolejnej ze śluz, zwanej Gorczyca, znajduje się zabytkowy kamień upamiętniający wizytę Jana Pawła II w Gminie Płaska. Ojciec Święty w 1999 r. przepłynął statkiem Kanał Augustowski, kończąc swój rejs właśnie przy owej śluzie. Za śluzą znajduje się restauracja „Jadłodajnia”, w której możecie skosztować regionalnych dań przygotowywanych według tradycyjnych receptur, a wśród nich: kartacze, pierogi z jagodami, soczewiaki i wiele, wiele innych smakowitych specjałów.

Kontynuując spływ kajakowy Kanałem Augustowskim, przepływamy przez Śluzę Swoboda oraz Jezioro Studzieniczne położone obok miejscowości Studzieniczna, gdzie według legendy znajduje się studnia z wodą uzdrawiającą choroby oczu. Nieopodal mieści się także Sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej, stanowiące aktualnie główne miejsce kultu maryjnego w diecezji ełckiej. Dalsza część trasy wiedzie przez Śluzę Przewięź oraz Jezioro Białe. Tam, w miejscowości Przewięź, rozciąga się położona na zboczu skarpy przepiękna plaża. Duży kąt nachylenia powierzchni plaży wpływa na intensyfikację nasłonecznienia obszaru. To idealne miejsce do zażywania kąpieli słonecznych. Na plażowiczów czekają nagrzany słońcem piasek, cisza, spokój oraz wspaniały widok na połyskującą od słońca taflę jeziora. Podczas przerw w opalaniu warto zakosztować chłodzącej kąpieli w krystalicznie czystej wodzie jeziora. Ostatnim, niezwykle urokliwym i wartym uwagi punktem na naszej trasie jest Jezioro Serwy, o którym opowiemy Wam w osobnym rozdziale z uwagi na wysokie walory turystyczne miejsca.

Podróż Czarną Hańczą oraz Kanałem Augustowskim to pełna niezwykłych przeżyć, magiczna wyprawa przez tereny, gdzie dzika przyroda oraz silnie zakorzeniona u miejscowej ludności tradycja regionu opowiedzą Wam historię, jakiej nigdy już nie zapomnicie.

Sekcja 8

  • PL-BY-UA 2014-2020
  • Funded by the European Union
  • Gmina Płaska

Niniejsza strona internetowa została stworzona i utrzymywana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej. Odpowiedzialność za jej zawartość leży wyłącznie po stronie Gminy Płaska i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.