Tradycje kulinarne Podlasia
Na szczególną uwagę zasługuje tradycyjna kuchnia regionalna Podlasia. Już same nazwy dań przywodzą na myśl odległe, tajemnicze zakątki puszczy, którą próbowali oswoić przybysze wywodzący się z wielu fascynujących, a zarazem różnych od siebie kultur. Dania oraz ich nazwy są wynikiem wzajemnego przenikania się tradycji zamieszkujących tereny puszczy Polaków, Litwinów, Żydów oraz Rosjan. Posiłki są smaczne i proste w przygotowaniu dla znawców tradycyjnych receptur, zaś składnikami są tutaj przede wszystkim dostępne na terenach Puszczy Augustowskiej dary natury. Oto kilka najbardziej popularnych dań regionalnych, których możecie posmakować, odwiedzając nasze tereny:
Kartacze – pod tą piękną regionalną nazwą skrywają się owalne kluski ziemniaczane zrobione z tartych surowych oraz gotowanych ziemniaków. Wnętrze kluski wypełnia nadzienie z mięsa mielonego z domieszką regionalnych przypraw. Kluski gotuje się w wodzie, a kiedy znajdą się już na talerzu, polewa się je aromatycznym tłuszczem ze skwarkami i smażoną cebulką.
Babka ziemniaczana – tradycyjna babka przygotowywana z tartych ziemniaków, mąki oraz jajek. Ważnym dodatkiem podkreślającym smak babki jest smażona słonina z cebulką. Składniki miesza się ze sobą, przelewa do formy i piecze w piekarniku lub piecu na złocisto-brązowy kolor.
Kiszka ziemniaczana – wędlina o bogatych walorach smakowych pozyskiwana z utartych ziemniaków, słoniny i posiekanej cebuli. Odpowiedniego smaku i konsystencji nadaje kiszce proces pieczenia w piecu lub piekarniku aż do momentu uzyskania rumianego koloru.
Soczewiaki – półokrągłe pierożki wyrabiane z ciasta z gotowanych ziemniaków. Nadziewa się je soczewicą, grochem bądź kiszoną kapustą. Najlepiej smakują zjadane na gorąco zaraz po upieczeniu i okraszeniu skwarkami oraz cebulką.
Ryby – mnogość czystych, obficie zarybionych jezior i rzek regionu Puszczy Augustowskiej sprawia, że tutejsza kuchnia posiada bogatą ofertę dań rybnych. Wśród nich znajdziemy: wędzoną sielawę lub węgorza, sieje bądź sandacza z kurkami, lina w śmietanie oraz faszerowanego szczupaka.
Sękacz – ciasto uformowane na kształt pnia ściętego drzewa. Przyciąga już samym wyglądem, dodatkowo kusząc ciężkim, słodkim aromatem. W swoim składzie posiada produkty wyłącznie naturalnego pochodzenia: jaja, mąkę pszenną, masło oraz cukier. Sekret pieczenia sękacza polega na stopniowym wylewaniu ciasta na kręcący się, dębowy wałek. Ciasto zapiekane jest warstwami, a wypiek trwa ok. 2-3 godzin.
Mrowisko – to zjawiskowy deser, który tworzy się poprzez układanie warstw cieniutkich faworków oblanych płynnym miodem oraz obsypanych makiem i rodzynkami. Deser kształtem przypomina mrówczy kopiec.
Miód augustowski – miód pozyskiwany w Puszczy Augustowskiej został wpisany w czerwcu 2010 roku na listę produktów tradycyjnych. Doskonałe warunki do chowu pszczół umożliwiają pozyskiwanie wysokogatunkowego miodu z kwiatów, ziół oraz innych roślin leśnych. Augustowscy pszczelarze wyrabiają miód stosując wyłącznie tradycyjne metody produkcji.
Augustowska jagodzianka – to apetyczna, puszysta bułeczka drożdżowa z nadzieniem z leśnych jagód, która została wpisana na unijną listę tradycyjnych produktów. Charakterystyczne dla augustowskiej jagodzianki jest nadzienie ze świeżych jagód. Dzięki temu bułka zyskuje niepowtarzalny smak i cieszy się duża popularnością w regionie.