Gmina Płaska

Przejdź do głównej treśći
  • PL-BY-UA 2014-2020
  • Funded by the European Union

Czcionka

Wysoki kontrast

Jezioro Serwy

Jezioro Serwy położone jest 15 kilometrów na północny wschód od Augustowa w sercu Puszczy Augustowskiej. Otaczają je pachnące, pełne dostojności, wielowiekowe lasy oraz gwarantujące relaksujący wypoczynek z dala od zgiełku piaszczyste plaże. Po jego północnej stronie znajduje się polana rolnicza. Powierzchnia jeziora wynosi 460 ha, jego długość to 7 km, a maksymalna szerokość 1,2 km. Maksymalna głębokość dochodzi do 41 m.

Brzeg jeziora jest utkany z niewielkich, urokliwych zatoczek. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy. Najznamienitsza z nich nosi nazwę Wyspy Sosnowo, gdzie mieści się rezerwat kormoranów. Kolejne to Wyspa Lipowo i Wyspa Dębowo. Dodatkowo południowa część jeziora posiada wypłacenie z wystającą ponad taflę wody bujną roślinnością. Nieopodal, na południowym krańcu jeziora, zlokalizowane jest wejście do Kanału Augustowskiego przegrodzone ręcznie obsługiwaną śluzą.

Jezioro Serwy przyciąga turystów swoim pięknem oraz panującą dookoła majestatyczną ciszą, jakiej można doświadczyć wyłącznie w samym sercu puszczy. Nad jeziorem położone są trzy miejscowości: Serwy, Mołowiste i Sucha Rzeczka. W  miejscowości Serwy znajdziecie dobrze rozbudowaną bazę noclegową, która w dużej mierze składa się z nadających miejscu regionalnego charakteru gospodarstw agroturystycznych. Nie zabraknie tutaj także ośrodków wypoczynkowych oraz pól namiotowych.

Sekcja 8

  • PL-BY-UA 2014-2020
  • Funded by the European Union
  • Gmina Płaska

Niniejsza strona internetowa została stworzona i utrzymywana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej. Odpowiedzialność za jej zawartość leży wyłącznie po stronie Gminy Płaska i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.