Gmina Płaska

Przejdź do głównej treśći
  • PL-BY-UA 2014-2020
  • Funded by the European Union

Czcionka

Wysoki kontrast

Ścieżka rowerowo-narciarska w Płaskiej

Odwiedzających Gminę Płaska, zapraszamy do skorzystania z niezwykle atrakcyjnej formy aktywnego wypoczynku w postaci przebycia ścieżki rowerowo-narciarskiej stanowiącej fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Green Velo to najbardziej spektakularny projekt trasy rowerowej, jaki zrealizowano dotychczas w Polsce. Ta licząca niemal 2000 km trasa biegnie przez pięć wschodnich województw (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie), a została stworzona by zapewnić Wam niezbędny komfort podczas podróżowania i poznawania tych zachwycających miejsc.

Początek szlaku w Gminie Płaska zlokalizowany jest przy budynku CIT obok stadionu sportowego, skąd podążamy wzdłuż Kanału Augustowskiego. Nieopodal znajduje się przepiękna piaszczysta plaża nad Jeziorem Orle, gdzie zainstalowano przebieralnię oraz huśtawki i bujaczki dla najmłodszych.  

Trasa rowerowa jest utwardzona, dobrze oświetlona, wyposażona w miejsca postojowe z ławeczkami do wypoczynku. Nad jeziorami Paniewo i Krzywe znajdują się dwie pętle z wiatami grillowymi. Dalej ścieżka prowadzi do Rezerwatu Perkuć, który powstał w 1970 roku celem ochrony pierwotnego boru sosnowo-świerkowego typowego dla Puszczy Augustowskiej. Kolejno mijamy słynny Mostek Dowgirda, gdzie nakręcono pamiętną scenę serialu „Czarne chmury”.

Trasa kończy się przy dziesiątej śluzie Kanału Augustowskiego, zwanej Perkuć. Śluza została wybudowana w latach 1827-1828 pomiędzy Jeziorem Krzywe a Jeziorem Mikaszewo, które słynie z przejrzystych wód o przepięknym turkusowym zabarwieniu. Jezioro przyciąga miejscowych oraz turystów zarówno swoim nieodpartym urokiem, jak i mnogością żyjących w jego wodach ryb, a wśród nich m. in.: ukleja, lin, szczupak, okoń. Zimą odcinek ten jest jedną z najczęściej uczęszczanych tras narciarstwa biegowego, której naturalne przedłużenie stanowią dalsze szlaki Puszczy Augustowskiej. W Centrum Informacji Turystycznej w Płaskiej funkcjonuje wypożyczania nart biegowych.

Sekcja 8

  • PL-BY-UA 2014-2020
  • Funded by the European Union
  • Gmina Płaska

Niniejsza strona internetowa została stworzona i utrzymywana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej. Odpowiedzialność za jej zawartość leży wyłącznie po stronie Gminy Płaska i nie może być w żadnym przypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.